På adventure-ferie med standarder

13. juli 2018

På adventure-ferie med standarder

Er du en af dem, der vil have sved på panden på din ferie? Hvad end du bruger dine ferieuger på trekking, mountainbike eller rafting, er standarder med til at sænke risikoen – men stadig med spændingen intakt.

Selvom ferie for de fleste er lig med afslapning, er der også mange, der tager på aktiv ferie og ikke kan få nok af spænding – hvad end det er til lands, vands eller i lufthavnen. Med den aktive ferie følger en accept af risici og udfordringer, men for spændingssøgerne kan det dog alligevel være betryggende at vide, at sikkerheden på de mange aktiviteter er i orden, hvis udbyderen anvender standarder.

ISO 21101 sætter fokus på sikkerhedsledelsessystemer blandt oplevelsesturismens udbydere. Bl.a. er standarden med til at fastlægge rammerne for sikker håndtering af aktiviteter og specificere den nødvendige information til turisterne før, under og efter aktiviteten med henblik på at opretholde høj sikkerhed i hele forløbet. Samtidig supporterer standarden udbyderne med at tage højde for gældende lovmæssige forhold.

Så skulle basis for en svedig og spændingsfyldt ferie gerne være lagt.

Se også

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

23. april 2025

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

Overgangsalderen er endelig kommet på dagsordenen – men det er stadig uvist, hvordan det håndteres på danske arbejdspladser. Det skal en ny undersøgelse lave om på.

Nye vejledninger på vej: Vejen banes for genbrug af betonelementer

22. april 2025

Nye vejledninger på vej: Vejen banes for genbrug af betonelementer

Forsknings- og udviklingsprojekt (P)RECAST har sammen med 13 aktører i den danske byggebranche arbejdet målrettet på at fremme genbrug af hele betonelementer i nye byggerier. To ud af projektets i alt ni rapporter er nu offentliggjort – og de pege...

Nyt formandskab og nye bestyrelsesmedlemmer i Fonden Dansk Standard

08. april 2025

Nyt formandskab og nye bestyrelsesmedlemmer i Fonden Dansk Standard

Fonden Dansk Standards bestyrelse skal være med til at sikre, at Fonden forsætter med at virke til gavn for samfund og erhvervsliv gennem standardisering og certificering samt videnformidling og rådgivning herom.

Ny udgave af DS 21001 for jernbanesikkerhed

03. april 2025

Ny udgave af DS 21001 for jernbanesikkerhed

DS 21001 er udkommet i en ny og opdateret version. Strukturen er tilpasset andre ledelsesstandarder og fokus på sikkerhedskultur er skærpet.