
26. februar 2021
Der har været eksempler på, at både børn og voksne er blevet forgiftet af nikotinholdige dampvæsker til e-cigaretter. For selvom beholderne er små, indeholder de ofte nikotin i en mængde, som kan give især mindre børn en alvorlig forgiftning. Derfor er det i regi af den europæiske komité for e-cigaretter besluttet at udarbejde en standard for børnesikkerhed. Danmark leder arbejdet med Dansk Standard og Efuma for bordenden og bl.a. Forbrugerrådet Tænk, Sikkerhedsstyrelsen, Force Technology og en række producenter og andre aktører inden for e-cigaretter rundt om bordet. Det betyder, at man fra dansk side har gode muligheder for at præge arbejdet og sikre nogle krav på området.
”I lovgivningen er der krav til børnesikring af e-cigaretter og genopfyldningsbeholdere. Det fremgår dog ikke nærmere, hvornår og hvordan disse typer af produkter børnesikres, hvilket medfører, at der opstår forskellige krav i de forskellige lande, og det er her den kommende standard kan gøre en forskel”, siger Kasper Eliasen, der er specialist i test af sikkerhed for bl.a. e-cigaretter og legetøj ved FORCE Technology.
Formålet med standarden er at sikre nogle fælles krav, definitioner og testmetoder og få en fælles europæisk tolkning af reglerne for børnesikkerhed, som fremgår af direktivet for tobaksprodukter, så man kan dokumentere, at produkterne overholder gældende regler. Derved bliver grænsehandlen nemmere at håndtere for både producenter, distributører og myndigheder.
Arbejdet med standarden finder sted i Dansk Standards udvalg for e-cigaretter, e-væsker, tobak og tobaksprodukter. Læs mere om udvalget og mulighederne for at deltage her:
Kommende international standard skal opsætte fælles rammer for systemer til at sikre ældre borgeres hverdag. Dansk Standard opfordrer alle med viden og interesse for området til at deltage i arbejdet.
HL7 DK har lanceret DK SMART, en ny specifikation, der standardiserer sikker adgang til sundhedsdata i Danmark.
S’et i ESG sætter fokus på den sociale del af en virksomheds aktiviteter, hvilket kan være svært at måle og veje. For mange Facility Management-organisationer er det et komplekst område at adressere og operationalisere, men der kan være god hjælp...
Cykler til person- og lasttransport er efterhånden udbredt til mange formål, og i 2024 forventes de første standarder i en serie omhandlende ladcykler at udkomme.