Elektrikere skal også være opmærksomme på cybersikkerhed

30. april 2024

Elektrikere skal også være opmærksomme på cybersikkerhed

Med det stigende antal elektriske produkter, der kobles til internettet, bør elektrikere altid overveje risikoen for hacking og cyberangreb og indtænke det i deres praksis.

Hvis man arbejder med elektriske installationer, der styrer betydelige mængder energi eller som har potentialet til at påvirke andres sundhed, sikkerhed eller komfort, er det vigtigt at overveje sin rolle i forhold til cybersikkerhed. For det kan have alvorlige følger, hvis systemerne bliver udsat for cyberangreb.

OT (Operational Technologies) er brugen af hardware og software til at overvåge og kontrollere fysiske processer, enheder og infrastruktur i et industrielt miljø, og som alt andet, der er koblet til internettet, er det sårbart over for cybertrusler. Varmepumper, termostater og overvågningskameraer – alt kan hackes, hvis ikke OT-sikkerheden er i orden.

Større systemer kræver certificering

I takt med at flere kunder efterspørger avancerede overvågnings- og energistyringssystemer, skal installatører derfor være opmærksomme på at informere om og implementere passende foranstaltninger. Dette indebærer også at samarbejde med pålidelige leverandører, der kan bidrage med relevant information om deres produkter i forhold til sikkerheden.

Især for større og mere komplekse systemer, såsom boligforeninger eller virksomheder, kan der være specifikke krav til certificering af leverandører og produkter i overensstemmelse med gældende standarder. I disse tilfælde er det afgørende for installatører at forstå og opfylde kravene for at sikre integriteten af de implementerede systemer.

Nyt kursus i OT-sikkerhed

Vil du vide mere om cybersikkerhed i forhold til elektriske installationer i større anlæg, udbyder Dansk Standard nu et introduktionskursus i OT-cybersikkerhed. Formålet med kurset er at øge forståelsen af OT og klæde kursister på til bedre at kunne hjælpe deres virksomhed med beskyttelse mod cybertrusler. Der undervises efter standardserien EN IEC 62443 samt gældende lovgivning på området.

Læs mere om kurset

Kontakt

Søren Storm
Søren Storm Chefkonsulent | Chief Consultant
Standardisering | El, Sundhed & Forbruger
E: sst@ds.dk
T: 39 96 62 08

Se også

17. marts 2025

Elektrodag 2025

Se eller gense de oplæg, der blev afholdt på DS Elektrodag 2025. Dagen bød på spændende indlæg og indblik i standardiseringen og et relevant netværk, som fremover kan bidrage til virksomheders indflydelse og forståelse for det fremtidssikret elnet.

Se eller gense webinar om ISO/IEC 81346-serien

05. marts 2025

Se eller gense webinar om ISO/IEC 81346-serien

Bliv introduceret til seneste initiativer, nye områder og opdateringer til 81346-serien om principper for strukturer og referencebetegnelser for industrianlæg og industriprodukter.

Indsatsområder for et fremtidssikret elnet

26. februar 2025

Indsatsområder for et fremtidssikret elnet – ny guide udkommer til marts

Dansk Standard udgiver en guide, der skal være med til at sikre fleksibel og stabil energiforsyning i fremtiden. Oplev lanceringen af guiden til DS Elektrodag torsdag d. 13. marts 2025.

Vil du være med til at definere kravene til det kommende 6G?

17. februar 2025

Vil du være med til at definere kravene til det kommende 6G?

En europæisk arbejdsgruppe er netop begyndt at definere den sjette generation af mobilnetværk, som forventes at blive noget hurtigere end det nuværende mobilnetværk. Alle, der har lyst, kan deltage i arbejdet.