Indsatsområder for et fremtidssikret elnet

26. februar 2025

Indsatsområder for et fremtidssikret elnet – ny guide udkommer til marts

Dansk Standard udgiver en guide, der skal være med til at sikre fleksibel og stabil energiforsyning i fremtiden. Oplev lanceringen af guiden til DS Elektrodag torsdag d. 13. marts 2025.

Med den grønne omstilling i fuld gang er det afgørende at udvikle et modstandsdygtigt og fleksibelt elnet i Danmark. Men hvordan sikrer vi et elnet, der kan håndtere de fremtidige krav? Og hvad kan vi gøre i fællesskab for at løse udfordringerne?

Det fremtidssikrede elnet kræver bredt samarbejde

Dansk Standard har i samarbejde med en række aktører udarbejdet en guide, der skitserer potentielle indsatsområder for det fremtidssikrede elnet. Indsatsområderne er opdelt i fire overordnede temaer, som beskriver de fire store udfordringer for det fremtidssikrede elnet. Derudover beskriver guiden fem indsatsområder, der går på tværs af temaerne.

"Elnettet er en holdopgave, og vi kan kun komme i mål ved fælles hjælp. Samtidig efterspørger de forskellige aktører et bedre overblik. Dansk Standard inviterer med denne guide til bredt samarbejde og glæder sig til at fortsætte dialogen," siger Tina Helsted Vengsgaard, standardiseringsdirektør i Dansk Standard.

Guide til et fremtidssikret elnet

Guiden identificerer indsatsområder inden for de fire store udfordringer for det fremtidssikrede elnet:

  • Elkvalitet
  • Forsyningssikkerhed
  • Kritisk infrastruktur
  • Sektorkobling

Guiden identificerer desuden fem tværgående indsatsområder:

  • Installation
  • Digitalisering
  • Måling
  • Asset Management
  • Modellering/simulering

Download guide

Potentielle løsninger på fremtidens udfordringer

Under de enkelte indsatsområder præsenterer guiden mulige løsninger på de fremtidige udfordringer, både i form af ny teknologi og gennem udvikling inden for standardisering. Guiden indeholder desuden lister over relevante standarder samt standardiseringsudvalg beskæftigede inden for de forskellige områder.

Indsatserne oplister alt fra cybersikkerhed, fleksibelt elforbrug og bedre infrastruktur for elektriske køretøjer til mere anvendelse af HVDC-forbindelser mv. Derudover er også klimaforandringer noget, man må tage højde for, når fremtidens energiforsyning skal sikres.

Superledere kan blive et vigtigt redskab

En løsning, der så at sige løber på tværs af flere kritiske områder, er superledere. Som en relativt ny teknologi i energisektoren kan de være et vigtigt supplement til det fremtidssikrede elnet. De kan transportere strøm uden væsentlige tab og har en fleksibilitet, der gør dem særligt velegnede til at håndtere driftsforstyrrelser. Flere eksperter, heriblandt Anders C. Wulff, CEO & Founder hos SUBRA og oplægsholder på DS Elektrodag, peger på, at superledende kabelteknologi kan spille en vigtig rolle i det fremtidssikrede elnet. Teknologien er allerede blevet testet i en række pilotprojekter, og fortsatte forsøg og samarbejde mellem energiselskaber kan være afgørende for at afklare dens praktiske anvendelighed i større skala.



Kontakt

Henning Nielsen
Henning Nielsen Fagleder | Head of Electrotechnique
Standardisering | El, Sundhed & Forbruger
E: hni@ds.dk
T: 39 96 62 98

Se også

17. marts 2025

Elektrodag 2025

Se eller gense de oplæg, der blev afholdt på DS Elektrodag 2025. Dagen bød på spændende indlæg og indblik i standardiseringen og et relevant netværk, som fremover kan bidrage til virksomheders indflydelse og forståelse for det fremtidssikret elnet.

Se eller gense webinar om ISO/IEC 81346-serien

05. marts 2025

Se eller gense webinar om ISO/IEC 81346-serien

Bliv introduceret til seneste initiativer, nye områder og opdateringer til 81346-serien om principper for strukturer og referencebetegnelser for industrianlæg og industriprodukter.

Vil du være med til at definere kravene til det kommende 6G?

17. februar 2025

Vil du være med til at definere kravene til det kommende 6G?

En europæisk arbejdsgruppe er netop begyndt at definere den sjette generation af mobilnetværk, som forventes at blive noget hurtigere end det nuværende mobilnetværk. Alle, der har lyst, kan deltage i arbejdet.

Skal tung transport blive grønnere, er der brug for mere standardisering

04. november 2024

Skal tung transport blive grønnere, er der brug for mere standardisering

Mangel på fælles standarder skaber udfordringer for elektrificering af tung transport. I det danske standardiseringsudvalg S-454 arbejder man aktivt på fremtidige løsninger og er åbne for input og nye medlemmer, der kan fremme processen.